Do zpěvu už nebude, blíží se doba temna, varuje klimatolog

Časopis Respekt otiskl v minulých dnech velký rozhovor Hansem Joachimem Schellnhuberem, předním německým klimatologem a zakladatelem Ústavu pro výzkum klimatických změn. Jeho vize budoucnosti je poměrně chmurná. Čeho se máme bát?

 

Ledovec prudce taje

Ledový příkrov Grónska má průměrnou tloušťku dva tisíce metrů. V posledních letech ovšem taje stále rychleji, což způsobuje slábnutí Golfského proudu. Také největší korálový útes v tropech je již dnes poškozen ze 40 procent, a pokud udeří další silný jev El Nino, odumře z 60 procent.

 

Efekt země-skleník

Pokud bude oteplování dále výrazně pokračovat, hrozí planetě efekt Země – skleník, který může vést k dalšímu oteplení v průměru až o osm stupňů (na pevnině ovšem o něco více), takže v Česku by byla průměrná teplota vyšší o deset stupňů než dnes. To by kompletně změnilo celou českou přírodu.

 

Čas krve, válek a strachu

V Africe do konce století vzroste počet obyvatel z jedné na čtyři miliardy, pokud se k tomu přidá výrazné oteplení, nastanou velké sociální problémy, povstání a občanské války. Svět budoucnosti bude plný násilí, chaosu, krve, válek a strachu. Vše, co dnes bereme jako samozřejmost, tedy svobodu slova, život v míru či bezpečí, bude minulostí.

 

Slunce jako naděje

A teď jedna z mála nadějí. A tou je slunce. Sluneční paprsky nesou tisíckrát více energie, než kolik je současná spotřeba planety. Stačilo by postavit uprostřed Sahary solární park na ploše dvě stě krát dvě stě kilometrů a ten by mohl pohánět celý svět.