I málo může pomáhat

Velké dary mají obvykle velkou publicitu, ale pomáhat mohou i korunové částky. Příkladem drobné pomoci je projekt sbírkové kasičky v pražském hotelu Adria, kam mohou cizinci při odjezdu nasypat zbylé drobné.

Každý rok se tímto způsobem vybere kolem 10 tisíc korun, za které pracovníci hotelu nakoupí malé rybičky lososa. Ty pak v rámci projektu Návrat lososů do českých řek dvakrát ročně vypouštějí do řeky Kamenice v Českosaském Švýcarsku.

Kasička je v hotelové recepci umístěná od roku 2009, za tu dobu se z drobných darů hostů podařilo nastřádat téměř sto tisíc korun. Jedna malá rybička lososa vyjde na 20 korun, během deseti let tak umožnily tyto drobné dary vrátit do českých řek zhruba pět tisíc malých lososů. Více informací o projektu je možné najít na www.navratlososu.cz

„Proč to děláme? V restauracích včetně té naší se každý den sní tuny ryb – proto je důležité, abychom také přispívali k obnovování jejich populace a nezpůsobili jejich úplné vyjedení. Navíc losos byl před desítkami let v českých řekách běžnou rybou, ale pak kvůli neuvážené stavbě přehrad a jezů zcela vymizel. A nás baví přispívat k jeho návratu,“ vysvětluje zrození kasičky ředitel hotelu Karel Doubek.