Kam putují významné dary?

Víte, jaké je ta nejlepší výbava filantropa? Vzdělaná mysl a dobré srdce. V jarním čísle Umění darovat vám představíme příběhy mnohdy neuvěřitelných darů. Roger Feder, který patří mezi nejlepší tenisty současnosti, dokázal díky své nadaci dostat do škol milion afrických dětí. Čeští filantropové a chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnovali letos na podporu mladých vědců…

Sběratel daroval muzeu fantastickou secesní sbírku

25/07/2019

Ze zemského muzea v německých lázních Wiesbaden se takřka přes noc stalo jedno z nejvýznamnějších center secese v Evropě. Začátkem léta totiž muzeum zpřístupnilo trvalou expozici, která návštěvníkům představuje skvostnou secesní kolekci s úchvatnými obrazy, lampami, nábytkem a dalšími užitkovými předměty. A nás může…

Nadační fond Avast podpoří profesionály z oblasti paliativní péče

18/07/2019

Nadační fond Avast vyhlašuje pod hlavičkou svého programu Spolu až do konce  druhý ročník dvouletého stipendijního programu na podporu odborníků, kteří se věnují paliativní péči. Otevřená výzva se zaměřuje na průkopníky a zkušené profesionály v oblasti paliativní péče, kteří mají…

Máme toho moc

18/07/2019

Soupis majetku běžného vesničana na Islandu před 100 lety byl poměrně krátký: bible, hrníček, miska, lžíce, nůž, peřina, boty. A jedna sada teplého oblečení. Toť vše. K soupisu majetku dnešního Čecha budete potřebovat tlustý sešit. A den volna.        Den…

Stejně jako v Londýně. Do Galerie Rudolfinum je vstup zdarma.

11/07/2019

V kontinentální Evropě se za návštěvu muzeí a galerií musí platit. A někdy poměrně hodně. Když chce turista v Barceloně navštívit památky architekta Gaudího, což zvládne během jednoho dne, vyjde ho to na nějakých sto euro. Naopak pokud budete týden navštěvovat fantastické…

Do zpěvu už nebude, blíží se doba temna, varuje klimatolog

08/07/2019

Časopis Respekt otiskl v minulých dnech velký rozhovor Hansem Joachimem Schellnhuberem, předním německým klimatologem a zakladatelem Ústavu pro výzkum klimatických změn. Jeho vize budoucnosti je poměrně chmurná. Čeho se máme bát?   Ledovec prudce taje Ledový příkrov Grónska má průměrnou tloušťku…

Zachraňme si Česko

08/07/2019

Když Václav Havel vystoupil v lednu 1990 se svým prvním  prezidentským projevem, pronesl památnou větu: „Naše země  nevzkvétá.“ Přestože od této chvíle brzy uplyne již třicet  let, je jeho citát opět mimořádně aktuální. Naše země příliš  nevzkvétá ani dnes. Lesníci,…

Dostatek vody už nebude samozřejmost

08/07/2019

O současném stavu naší krajiny, vyhlídkách, co nás čeká, a možnostech adaptace na klimatickou změnu jsme hovořili s rektorem České zemědělské univerzity Petrem Skleničkou.   Jste optimista, nebo pesimista? Jak bude Česko vypadat za deset let? Jsem realista. V tomto…

Jídlo v koši. Nejvíc se plýtvá ve školních jídelnách

04/07/2019

Není to hezká zpráva. Největším plýtvačem jídla v republice jsou školní jídelny. Musíme však dodat, že v tom jsou z velké části nevinně. Za plýtvání totiž mohou z velké části rodiče i nešťastné zákony.   Pojďme se na tuhle zamotanou kauzu podívat podrobně. Nejdřív…

Nekrm brouka! Nakrmí se sám…

26/06/2019

Česko zasáhla masivní kůrovcová kalamita. V roce 2015 se kůrovec přemnožil na Bruntálsku a Opavsku, v loňském roce kalamita zasáhla Vysočinu a část jižních Čech. Za jak dlouho nám nenasytný brouk sežere všechny lesy?               Slunce se pomalu kloní k západu,…

Mít méně! Jak přežít bez věcí ve světě konzumu

18/06/2019

Konzumní způsob života podpořený masivní reklamou vede k tomu, že se z našich domovů i životů stávají skladiště plná nepotřebných věcí. Přitom ke spokojenému životu by nám stačila pouhá desetina toho, co máme doma. Jednou z cest vedoucí zpátky ke střídmosti…